Hajhullás ellen
Tudtad, hogy a hajhullás gyakori panasz és nehéz kihívás mind a háziorvosok, mind a bőrgyógyászok számára?
Mit lehet tenni nőként, hogyha látom szomorúan a tükörben a hajhullást és a magabiztos nőiességem megcsorbítását?
A hajhullás a nők életében egy olyan probléma, mely komoly frusztrációt okoz. Nem tudjuk, hogy miért alakult ki. Azt sem tudjuk, hogy mit tehetnénk ellene? Hiszen rendesen telik az életünk, eljárunk dolgozni, vezetjük a háztartást és csináljuk, amit kell. Nőként már csak azt tapasztaljuk, hogy ritkul a hajállomány. Ez egy elég bosszantó fejtörést okoz számunkra, hogy mit csináljunk?
Lehet eddig eljártál fodrászhoz, hogy dúsabbnak látszódjon a hajkoronád. Azonban tudjuk legbelül, hogy ezzel még nincs megoldva a gond.
Lehet bevásárlunk minden féle táplálékkiegészítőt. Azonban ez sem hoz megoldást, mert a felszívódás függ a máj, a belek, a bélflóra és számos egyéb tényező állapotától.
Eddig, ha nem segített semmi, akkor mi lehet a probléma? Mit tehetek a hajhullásom ellen?
Elsőnek értsük meg a fő okokat!
Stressz által
- A környezeti stressz miatt, az évszakok váltakozásával, a hidegfrontokkal hullik a hajuk. A legtöbb embernél ősszel történik a hajhullás. Ez teljesen természetes folyamat. Ha ilyenkor naponta 80 -100 szál hullik ki, akkor nincs semmilyen probléma.
- Fizikális stressz is okozhat hajhullást. Ilyen például a láz, a szülés utáni időszak, a gyors diéta, drasztikus súlycsökkenés és a sebészeti beavatkozások, érzéstelenítéses műtét is kiválthatja a hajhullást.
- Az érzelmi, a lelki stressz is hajhulláshoz vezet, melyet lehet egy trauma vált ki. Esetleg a minden napi mókus kereket megszokjuk, így a mindennapi feszültségeket is megszokjuk. Ezáltal folyton egy tartós stresszben vagyunk benne. Ezek a stresszek kihatással vannak az emésztőrendszerre, mely közvetve hajhullást okoz.
Táplálkozási problémák
- A táplálkozás kulcsszerepet játszik a haj karbantartásában. Káros lehet a fehérjehiány a kevés fehérje fogyasztása (pl: Kwashiorkor). Esetleg csökkent fehérjeszintézis vagy csökkent fehérje felszívódás is állhat a háttérben. Fehérjehiányos, ritkuló hajban mikroszkóppal kimutatható volt a haj átmérőjének csökkenése.
- Káros lehet a túlzott bevitt fehérje mennyiség is, mert a méregtelenítő és kiválasztó szerveket leterheli. Előfordulhatnak ilyenkor színváltozások és a haj rugalmasságának elvesztése is.
- Túlzott pótlásnak köszönhető túl sok A-vitamin bevétel.
- A szelénhiány vagy a szelén túlzott pótlásnak köszönhetően is hajhullást okoz. „Az akut szelénmérgezés közelmúltbeli kitörése során az érintettek 72%-ánál hajhullást észleltek.”
- A cinkhiány a hajhullás és töredezett haj mellett számos bőrgyógyászati betegséget is okoz.
- A vashiány és a hajhullás közötti összefüggés még mindig vita tárgyát képezi az orvosi tudományos kutatásokban. Ettől függetlenül úgy tartják, hogy a vashiány hajhullást okoz.
- A folsav és a B12 vitamin az idegrendszer megfelelő működéséhez és sejtosztódáshoz nagyon fontosak. Ezért a felszívódási zavar, az alultápláltság, egészségtelen életmód által ezeknek a hiánya alakulhat ki, így ez is oka lehet a hajhullásnak.
- A máj- és veseelégtelenségben szenvedő betegek metabolikus egyensúlyhiánya hajhullást okozhat.
Hormonrendszeri változások
- A klimax után csökken az ösztrogéntermelés, ezáltal magasabb lesz az androgén hormonok mennyisége, mely hajhulláshoz vezet.
- A policisztás petefészek szindróma (PCO) és az agyalapi mirigy zavara is hajhullást okoz.
- A pajzsmirigy túlműködés és alul működés is hajhullással járhat.
- A terhesség után lecsökken a nemi hormonok szintje, így az androgén túlsúly alakul ki. Ezen állapotban hajhullás alakulhat ki. Azonban idővel magától helyre szokott állni.
- A reumatológiai betegségek hajhullásban is megnyilvánulhatnak.
Gyógyszerek
- Vérnyomáscsökkentők, véralvadásgátlók, antidepresszánsok, szteroid gyulladáscsökkentők, lítium és más gyógyszerek is hajhullás alakulhat ki.
- A hajhagymáink áldozatul eshetnek a kemoterápiás daganatellenes szereknek, mert azok a gyorsan osztódó sejteket veszik célba. Csökkenthető az esély érszűkületet előidéző fejtető jegeléssel a kemoterápia ideje alatt. Kemoterápia végével a haj újra kinő.
Összegezve
Minden nap éljük a megszokott életritmusunkat, úgy, hogy nem vesszük észre a folyamatos feszültséget. Ennek azaz oka, hogy hozzászokunk ehhez a feszített tempóhoz. Egy állandó tartós stresszben vagyunk, melyet nem veszünk észre vagy nem veszünk róla tudomást.
Ezáltal magas kortizon szint lesz a vérben. A kortizon termeléshez progeszteronra van szükség, így kevesebb lesz belőle. A vérzésed rendellenes lesz, néha bő, néha mellfeszülés, és ingerlékenység jelentkezik. Ha a klimax után vagy, akkor a változó kori tünetek fognak növekedni. Azonban ilyenkor a férfihormon termelése nem csökken, így relatív túlsúlyba kerül. Bőr és szőr tüntetek jelentkezhetnek az arcon. A haj elvékonyodik és hullik, továbbá alvászavar gyakran jelentkezik.
A stressz miatt az izom állandóan feszül, mellyel romlik az emésztő rendszer működése. Miután túl sokat vagy a stresszes állapotban, így az arcizmaid és a hajas fejbőr is görcsös állapotban vannak. Gondold végig, hogy mennyit ráncolod a homlokodat? Esetleg vizsgáld meg magad, hogy mennyi ideig vagy görnyedt háttal, előre eső fejjel, miközben a nyakad elülső izmai (nyaki sbőrizom, fejbiccentő izmok) befeszült állapotban vannak!
Miután a nyaki izomok kötőszövetes összeköttetésben vannak a hajas fejbőrrel és az arcizmokkal, ezért a görnyedésből adódó feszülés hat rájuk. Tehát ilyenkor feszül, bemerevedik a hajas fejbőr kötőszöveti része és a bőr. A feszülés által egyre jobban blokkolva van a hajas fejbőr vérkeringése. Ezáltal csökken az őket körülvevő kötőszövetben a tápanyag ellátás, és a salakanyag elszállítása is romlik. A méreganyag felhalmozódik, hiszen romlik a nyirokkeringése, így jelenik a táskás szem. Ezáltal a kötőszövetben beindul egy gyulladás. Ennek következtében az élő sejtek kevés oxigént és tápanyagot kapnak. A kevés tápanyag és oxigén hiányában a bőrépítő sejtek osztódása jelentősen lelassul a barrier rétegen, így elkezd elvékonyodni a bőr felső rétege. Ezáltal a hajhagymák vitaminhiányosak lesznek, és kialakul a nem megfelelő közeg számukra. Amúgy a gyakori fejfájások ok is a rossz testtartásból adódó vérkeringés blokkolódás miatt van.
Ezáltal a hajhagymák növekedési anagén fázisa leáll. Majd beáll a katagén fázis kb. 1 hónapos alvó állapota. Ekkor megszűnik a hajhagymák aktivitása. Majd a hajhagyma sorvad a telogén 2-3 hónapos állapotában a nyugalmi szakaszában, ilyenkor megszűnik a tápanyag ellátása a kötőszövetben lévő vérerekkel, majd kihullik. Egészséges hajszál akár 5 évig is növekszik. Azonban, ha nincs megfelelő vérellátása, és tápanyag ellátása, akkor kihullik. A fentebb felsorolt egyéb okok növelik a hajhullás kialakulásának az esélyét.
Tehát elsőnek menj el a háziorvosodhoz és kérj egy kivizsgálást. A vérvizsgálaton ki fog derülni, hogy van e komolyabb probléma a hajhullás mögött.
Majd kérj tőlem egy ingyenes konzultációt, amikor átbeszéljük a komplett terápiát. Okleveles vegyész biokémiai szakiránnyal, gyógynövény hatóanyag kutató szakértőként, Fitoterapeuta szakemberként a megfelelő gyógynövény terápiával és egészéges táplálkozással az emésztőrendszert helyre hozzuk. Így a tápanyagok, vitaminok, nyomelemek felszívása helyre áll.
Kineziológus szakemberként kitesztelem, hogy milyen stresszed van. Majd azokat feldolgozzuk, megszüntetjük. Végül megtanítalak egy hatékony stresszoldó relaxációs-vizualizációs technikára, hogy bármilyen felmerülő idegesítő helyzetet tudd oldani magadban.
Továbbá a belső kompresszió nyomás alól felszabadítjuk a petefészket a megfelelő mozgással, így a megfelelő fiziológiás állapota helyre áll. Ezáltal a hormonális egyensúly a természetes ösztrogéntermelődés visszaáll. Persze megtanítalak erre a mozgásformára, hogy önmagadat karban tartsd.
Kineziológiai manuál terapeutaként helyreállítom a mozgásrendszert. Megmutatom, hogy hogyan kell megmasszírozni a hajas fejbőrt Dr Samponnal és Dr Hajszérummal, melyekben megtalálhatók Maca gyökér, Aloe Vera, Csalán-, Rozmaring-, és Mezei Zsurló levél kivonatok hatóanyagai, a Mustár mag olaj, a ricinus, a C, A, B3, B5, E vitamin, Koenzim Q10 és Hyaluronsav. Ezen hatóanyagokkal a fejbőr és a hajhagymák megkapják a megfelelő táplálást.
A gyógynövények koncentrált kivonata szinergiában hatnak. A tudományosan is bizonyított gyógynövények serkentik az alvó hajhagymákat, táplálják esszenciális anyagokkal a meglévő hajhagymákat és regenerálják a hajas fejbőrt.
Kérj egy ingyenes konzultációt 06-30-430-1842 számon, ahol további hasznos tanáccsal látlak el.